Przed rozpoczęciem projektu prosimy o kontakt telefoniczny
w celu omówienia specyfikacji zlecenia lub udostępnienia przez nas makiety.
Jak przygotować pracę do druku w naszej drukarni
UWAGI DODATKOWE
I. Dane przyjmujemy w formie plików elektronicznych dostarczonych przez klienta osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej lub chmury
II. Spad: Do formatu netto pożądane jest dodanie spadów: 3 mm,
np. Format A4 netto: 210x297 mm, po dodaniu spadów -> Format A4 brutto: 216 x 303 mm
III. Rodzaje obsługiwanych plików:
1. Pliki zamknięte: Najlepiej jest przygotować pliki PDF.
2. Pliki otwarte: Pliki otwarte przygotowane w programach graficznych wymagały będą przetworzenia do postscriptu. Przetworzenie otwartych plików może spowodować niespodziewane błędy w treści publikacji np. problemy z czcionkami, formatem, innym niż zakładał sobie zleceniodawca.
IV. Czcionki: Wszystkie czcionki należy bezwzględnie zamienić na krzywe. Prosimy nie rasteryzowć tekstów (zamieniać na bitmapę).
• minimalny stopień pisma jednokolorowego:
- jednoelementowego: 5 punktów, - dwuelementowego: 6 punktów.
• minimalny stopień pisma wielokolorowego:
- jednoelementowego: 8 punktów, - dwuelementowego: 10 punktów.
• Tekst czarny należy ustawić jako nadrukowany w wartości CMYK 0%C. 0%M. 0%Y. 100%K.
• do drukowania w kontrze należy stosować fonty tylko typu Bold nie mniej niż 12 pkt.
V. Kolorystyka: Wszystkie elementy na stronie powinny być zdefiniowane w kolorach CMYK oraz kolorach dodatkowych zgodnie z kolorystyką druku. Każdy kolor dodatkowy który ma być drukowany jako dodatkowy powinien zostać dokładnie opisany na zleceniu.
Właściwymi modelami kolorów są:
GRAYSCALE – dla prac jednokolorowych
CMYK – dla prac wielobarwnych
PANTONE MATCHING SYSTEM – dla prac jednokolorowych oraz z kolorami dodatkowymi (złoty, srebrny)
• zalecamy używanie w drobnych elementach graficznych lub tekstach jak najmniejszej liczby barw CMYK.
• Czarne elementy graficzne (lub czarne napisy) powinny składać się wyłącznie z 100% „black”, bez dodatków innych barw, a umieszczone na barwnym tle powinny posiadać opcję: „nadruk”;
• W celu uzyskania optymalnego nasycenia większych wypełnień, kolor czarny należy dopełnić o składowe CMYK.
Dla uzyskania czarnego proponujemy składowe:
- dla druku offsetowego: C-70%, M-60%, Y-60%, K-100%.
Suma składowych nie powinna przekraczać 300%, przy kartonach powlekanych i niepowlekanych nie powinna przekraczać 200%
- dla druku cyfrowego: C-5%, M-5%, Y-5%, K-100%.
• Aby uzyskać szarą, jednolitą powierzchnię (np. tło) należy użyć wszystkich składowych CMYK o równych wartościach, np.: C-10%, M-10%, Y-10%, K-10%, przy założeniach że druk będzie 4+0. Natomiast do budowania szarego gradientu zaleca się użycie tylko koloru czarnego, np.: C-0%, M-0%, Y-0%, K-40%
• Do gradientów należy dodać szum aby uniknąć pasmowania.
VI. Bitmapy: Zdjęcia użyte w plikach powinny mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 300 DPI, CMYK, w rozmiarze, w jakim będą umieszczone w pracy. Przesłanie grafiki o mniejszej rozdzielczości oznacza zgodę na obniżenie jakości danego zdjęcia.
VII. Inne:
1. Projekt powinien być zapisany w skali 1:1, rozdzielczość 300 DPI, bez dołączonych profili kolorów
2. W celu uniknięcia niedokładności pasowania należy tworzyć zalewki (trapping), czyli minimalne nałożenie kolorów na siebie. Zalecana wartość zalewek to 0,05 mm (0,144 pt). W przypadku tekstu w kontrze na czarnym tle z 4 kolorów zalecane są ujemne zalewki dla kolorów CMY o wielkości 0,17 mm (0,5 pt).
3. minimalna grubość linii występujących w dostarczonym materiale: 0,2 pkt.
Linie wykonane w kontrze lub w więcej niż jednym kolorze powinny mieć grubość nie mniejszą niż 0,5 pt.
4. Ważne elementy tekstowe i graficzne należy umieszczać w odległości 7 mm od zewnętrznych linii cięcia i 10 mm od grzbietu.
5. Pasery i linie cięcia powinny być odsunięte poza format dokumentu wraz ze spadem.
6. Z uwagi na tolerancję cięcia mogą wystąpić pewne przesunięcia pracy względem krawędzi użytku. Odradza się umieszczanie wokół projektu wszelkiego rodzaju ramek, których niecentryczność na użytku może być widoczna.
7. W plikach otwartych, w przypadku skomplikowanych projektów, zawierających wiele warstw, nachodzące na siebie grafiki, cienie, przezroczystości, soczewki, wypełnienie teksturami, itp. należy, na ile jest to możliwe, spłaszczyć do jednego obrazu tła, zachowując w postaci wektorowej jedynie teksty, loga, linie i inne istotne elementy projektu.
8. W szczególności problem ten dotyczy programu CorelDRAW, gdzie w skrajnym przypadku pomimo prawidłowo wyglądającego pliku PDF na wydruku mogą pojawić się błędy, będące wynikiem konwertowania się niepoprawnie do przestrzeni barwnej CMYK. Powoduje to odmienny wygląd wydrukowanej pracy w stosunku do jej obrazu na ekranie. Prosimy, przed ostatecznym wysłaniem pliku do druku, o kontrolne skonwertowanie treści pliku do postaci rastrowej w przestrzeni CMYK o rozdzielczości 300 dpi w celu przyjrzenia się skutkowi tych efektów.
Dla cieni osadzonych w programie CorelDraw należy określić kolor wg składowych uwzględniających kolor tła cienia. Dla cienia czarnego zalecamy ustawić kolor 70%C, 60%M, 60%Y, 100%K.
Gradienty oraz soczewki należy „spłaszczyć” z tłem przez zamianę obiektów w mapę bitową o parametrach zapewniających optymalna jakość wydruku. Dla gradientów (przejścia tonalne) zaleca się zastosowanie szumu, który usunie pasmowanie widoczny przy gradientach PostScript.
9. Dokumenty wielostronicowe
W przypadku dokumentu wielostronicowego (typu książka, katalog itp.) dostarczanie plików do drukarni proszę uzgadniać indywidualnie.
10. Prace lakierowane
CorelDraw, PDF: elementy do lakierowania powinny być umieszczone dokładnie w tym samym miejscu na kolejnej stronie dokumentu i zaznaczone kolorem czarnym o składowych C-0%, M-0%, Y-0%, K-100%.
PSD, TIF: elementy do lakierowania powinny być wektorami i umieszczone dokładnie w tym samym miejscu w kolejnym dokumencie, w nazwie z dopiskiem _lakier i zaznaczone kolorem czarnym o składowych C-0%, M-0%, Y-0%, K-100%.
11. Prace pod wykrojnik
CorelDraw, PDF: na pierwszej stronie pracę do druku bez wykrojnika, na drugiej stronie wykrojnik nałożony na pracę i zaznaczony kolorem PANTON, np. Process Magenta. Linie cięcia - linia ciągła, bigi - linia przerywana. Wykrojnik powinien być dostarczony do drukarni w wersji wektorowej.
PSD, TIF: do prac pod wykrojnik powinien być dołączony plik poglądowy, w którym wykrojnik jest nałożony na pracę o nazwie z dopiskiem _wykrojnik. Linie cięcia - linia ciągła, bigi - linia przerywana. Wykrojnik powinien być dostarczony do drukarni w wersji wektorowej.
1. Drukarnia Ledo Grafik w dostarczanych zamkniętych plikach do druku nie sprawdza błędów merytorycznych (w tym błędów ortograficznych) i NIE PONOSI odpowiedzialności za takowe błędy w przyjętym do realizacji projekcie.
2. Drukarnia Ledo Grafik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu opóźnienia realizacji zamówienia powstałego na skutek niedostarczenia w terminie niezbędnych materiałów przez zamawiającego.
3. Zamawiający zobowiązany jest przesłać wszystkie materiały w przestrzeni CMYK. Wszelkie inne palety barw zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK w procesie rasteryzacji. Drukarnia Ledo Grafik nie ponosi odpowiedzialności za znaczne różnice koloru w stosunku do projektu i oczekiwań wynikające z zastosowania w projekcie nieprawidłowej przestrzeni barw.
Nie ponosimy odpowiedzialności za odstępstwa od pożądanych przez zleceniodawcę kolorów, jeżeli nie otrzymamy od niego wzorca koloru CMYK / PANTON który został pisemnie zaakceptowany.
4. Drukarnia Ledo Grafik nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w projekcie. Odpowiedzialność z tytułu tkwiących w projekcie (w treści i formie dostarczonych plików) wad prawnych ponosi Zamawiający.
5. W przypadku zaakceptowania błędnego wzoru, koszt nakładu produkcji ponosi osoba akceptująca.
6. Złożenie zamówienia jest równoznaczne ze złożeniem przez Zamawiającego oświadczenia, że posiada on prawo do powielania przesłanych materiałów.
7. Drukarnia Ledo Grafik zastrzega sobie prawo do odmowy wydruku prac w chwili, gdy stwierdzi że ich treści jest niezgodna z normami etycznymi, dobrymi zwyczajami, narusza prawa osób trzecich, prawa autorskie lub gdy jest sprzeczna z interesami Drukarni.
8. Zamawiający zobowiązany jest sprawdzić stan zamówienia w dniu jego odbioru.
9. Zamawiający zobowiązany jest do zgłoszenia reklamacji najpóźniej w terminie 2 tygodni od daty otrzymania gotowego produktu.
10. Bezwzględnym warunkiem uznania reklamacji jest całkowity zwrot wadliwego towaru.
Drukarnia
Reklama wizualna
ul. ks. J. Sieradzana 9
62-800 Kalisz
Drukarnia | Reklama wizualna
ul. ks. J. Sieradzana 9 | 62-800 Kalisz
Copyrights by LEDO GRAFIK 2022, wszelkie prawa zastrzeżone